Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii informuje, że zmianie ulegną zasady przemieszczania psów, kotów i fretek z Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi na terytorium Unii Europejskiej. Zmiany będą obowiązywały od 16 września 2024 r.
W dniu 11.05.2024 r. w stolicy Albanii Tiranie odbyło się wiosenne spotkanie Grupy Wyszehrad Vet +, w którym wzięła udział polska delegacja w składzie: Marek Mastalerek, Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, członkowie Komisji ds. Współpracy z Zagranicą KRL-W – Marek Kubica Wiceprezes KRL-W i prof. Krzysztof Anusz przewodniczący Komisji ds. Kształcenia i Specjalizacji KRL-W oraz Jacek Łukaszewicz Sekretarz KRL-W.
Główny Lekarz Weterynarii w związku z tym, że turyści bardzo chętnie wybierają jako cel podróży kraje spoza Unii Europejskiej i coraz częściej decydują się na zabranie ze sobą swojego pupila, przypomina, żeby przed wyjazdem z psem, kotem czy fretką sprawdzić warunki powrotu z danego kraju. Z większości państw spoza UE, w tym tak popularne turystycznie jak: Egipt, Turcja, Gruzja, Tajlandia, Tunezja czy Maroko, wymagane jest badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania.Wykonanie tego badania poza UE wiąże się z 3-miesięcznym okresem oczekiwania przed przekroczeniem granicy UE.
27 stycznia 2024 r. wchodzi w życie § 3 ust. 8, § 7 ust. 2 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 stycznia 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz.U. z 2022 r. poz. 175 oraz z 2023 r. poz. 163).
1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie nowe brzmienie art. 53 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2023 poz. 1075). Ponieważ do tego dnia system teleinformatyczny służący prowadzeniu dokumentacji leczenia zwierząt przez właścicieli lub posiadaczy zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, nie zostanie udostępniony przez Głównego Lekarza Weterynarii, dokumentację należy prowadzić na podstawie przepisów Unii Europejskiej. Z tego względu, że przepisy unijne nie określają wzoru tej dokumentacji, ale stwarzają możliwość jej prowadzenia w formie papierowej lub elektronicznej, dopuszczalne jest przyjęcie prowadzenia tej dokumentacji w jednej z tych form, z wykorzystaniem wzoru stosowanego dotychczas. O terminie udostępnienia systemu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformuje z odpowiednim wyprzedzeniem.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip