Oprócz białka i energii, do istotnych składników dawki pokarmowej krów zaliczamy wapń (Ca) i fosfor (P). Dlaczego wapń i fosfor w diecie krów jest tak ważny? W organizmie zwierząt te pierwiastki pełnią wiele ważnych funkcji. Wśród nich wyróżniamy regulację procesu mineralizacji kości, stabilizację cyklu przemian metabolicznych oraz kontrolę procesu krzepnięcia krwi.
Z chorobami układu oddechowego mamy dość często do czynienia na przełomie pór roku, kiedy zmienia się mikroklimat pomieszczeń, w których przetrzymujemy zwierzęta. Do większości zakażeń dochodzi w wyniku zaniedbania procesu bioasekuracji stada i profilaktyki. Do czynników, które mają wpływ na wystąpienie choroby, a nieleżących po stronie odporności zwierząt lub całego stada zaliczamy wszystkie czynności zwiększające stres wśród zwierząt, takie jak zbyt silne zagęszczenie zwierząt, transport, złe warunki utrzymania.
Wczesne rozpoznanie ciąży u bydła pozwala na zachowanie prawidłowego harmonogramu reprodukcyjnego w stadzie, co korzystnie wpływa na ekonomikę produkcji mleka oraz na możliwość tworzenia grup żywieniowych.
Błędy żywieniowe mogą obniżyć produkcyjność stada, zawartość białka i tłuszczu mleka, a w niektórych przypadkach skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Jedną z chorób, która jest skutkiem złego odżywania jest kwasica żwacza.
Porażenie poporodowe i ketoza są najczęściej występującymi zaburzeniami okresu okołoporodowego u bydła mlecznego występującego w wyniku błędów w zarządzaniu stadem. W aktualnym numerze magazynu skupimy się na ketozie, jej przyczynach, objawach, wpływie na pozostałe aspekty hodowli, leczeniu i możliwościach zapobiegania lub minimalizowania odsetka występowania tego zaburzenia. Analogicznie do chorób zakaźnych, które można odpowiednio kontrolować, stosując profilaktykę w postaci szczepień lub przestrzegania zasad bioasekuracji stada, ryzyko wystąpienia ketozy również można zmniejszyć poprzez podjęcie odpowiednich kroków. Zanim przejdziemy do profilaktyki, warto dokładniej przyjrzeć się przyczynom powstawania tego zaburzenia metabolicznego.
Krwawienie z dróg rodnych u krowy, niezwiązane z zakończeniem rui, wzmaga czujność każdego rolnika, który systematycznie obserwuje swoje stado. Przyczyn takiego stanu może być kilka. Jak reagować w takiej sytuacji? Na co zwrócić uwagę?
Pierwsze zacielenie jest ważne z punktu widzenia dalszej płodności, wydajności i kosztów utrzymania młodzieży. Na co zwrócić uwagę przy pierwszej inseminacji?
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip