Ciąża jest okresem, który w organizmach ciężarnych suk powoduje zmiany przemiany materii związane głównie z rozwojem i organogenezą płodów, ale także z adaptacją do zbliżającego się porodu oraz rozpoczynającej się po nim laktacji. Zmiany te są dużymi wy- zwaniami metabolicznymi, szczególnie silnie zaznaczonymi w trzecim trymestrze ciążo- wym (7.–9. tydzień ciąży) (1, 5). Czynnikami sprzyjającymi zaburzeniom metabolicznym podczas ciąży są następujące zjawiska: młodociany albo szczególnie zaawansowany wiek ciężarnych suk; duża liczba płodów, przekraczająca średnią typową dla rasy; otyłość wy- stępująca już na początku ciąży; błędne żywienie ilościowe oraz jakościowe, szczególnie w drugiej połowie ciąży; nadmierny wysiłek u suk polujących lub sportowych; współistniejące lub poprzedzające ciążę zaburzenia funkcji ważnych organów, głównie wątroby, nerek i trzustki (1, 6).
Rozwijające się w ostatnich latach zaawansowane techniki obrazowania: USG, USG Dopplera, obrazowanie 3D-4D, RTG mają coraz większe zastosowanie w weterynarii, w tym również w kontroli ciąży u psów. Spośród wymienionych najbardziej znana i powszechnie stosowana jest ultrasonografia typu B-mode. Dzięki coraz lepszej jakości sprzętu pozwala ona na uzyskiwanie pełniejszych informacji na temat przebiegu i rozwoju ciąży, a przy tym jest mało inwazyjna. Z kolei zastosowanie radiografii w tym obszarze jest znane, jednak z pewnymi ograniczeniami.
Badanie ultrasonograficzne jest jedną z najcenniejszych metod diagnostycznych w ocenie ciąży oraz okresu okołoporodowego. Dodatkowe zastosowanie ultrasonografii dopplerowskiej umożliwia podejmowanie właściwych decyzji w trakcie przedłużającego się lub ciężkiego porodu. Jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne dla ciężarnej suki oraz płodów, dające informacje o stopniu rozwoju oraz żywotności płodów, funkcjonowaniu łożyska i całego zespołu matczyno-płodowego.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip