Zawarcie umowy o pracę nie powoduje, że strony przez cały przyszły okres zatrudnienia będą związane początkowo ustalonymi warunkami zatrudnienia. Mogą się one zmienić w drodze porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Warto więc upewnić się, jakie mamy prawa, gdy pracownik nie przyjmie naszej oferty dotyczącej modyfikacji warunków zatrudnienia.
Przekazanie oświadczeń i zgody na wykonanie zabiegu nie stanowi jedynej formalności, jakiej lekarz weterynarii musi dopełnić przed podjęciem leczenia. Powinien on bowiem zadbać o to, aby informacje istotne dotarły do klienta jeszcze przed uzyskaniem zgody na leczenie. W praktyce następuje to poprzez ofertę ze strony lekarza, która oznacza odpowiednio przygotowany cennik lub dojście do porozumienia w drodze negocjacji.
Szczególny zakres informacji i szczególne warunki świadczenia usług obowiązują w kontaktach z konsumentami. Lekarz weterynarii nie jest chroniony tak jak lekarz świadczący usługi medyczne, w związku z czym musi przestrzegać norm prawa konsumenckiego i informować (np. w dokumentach przekazywanych łącznie z oświadczeniami i zgodami na zabieg lub łącznie z cennikiem) o wielu danych szczegółowych.
Istotnym elementem w zachowaniu bezpieczeństwa finansowego praktyki weterynaryjnej jest zabezpieczenie wszystkich albo przynajmniej najbardziej ryzykownych zabiegów od strony prawnej. Skrupulatne przestrzeganie tych zasad bywa kłopotliwe, ale ich wprowadzenie jest zdecydowanym zabezpieczeniem majątku weterynarza. Działalność weterynaryjna obarczona jest dużym ryzykiem. Nie jest trudno o popełnienie błędu lub roszczenia ze strony klientów o naprawienie szkody wynikłej z działania lekarza. W praktyce w celu zachowania bezpieczeństwa bardzo ważne jest stosowanie oświadczeń i ogólnodostępnych informacji o działaniach, jakich spodziewać może się osoba zainteresowana uzyskaniem pomocy.
Personel placówki weterynaryjnej wypełnia swoje obowiązki w środowisku pracy charakteryzującym się dużą liczbą zagrożeń zawodowych. Ich znajomość ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego wykonywania pracy. Na pracodawcy prowadzącym zakład leczniczy dla zwierząt ciążą obowiązki związane z oceną ryzyka zawodowego – chodzi tu o przeprowadzenie takiej oceny, jej właściwe udokumentowanie oraz zapoznanie pracowników z jej wynikami.
Może się zdarzyć, że lekarz weterynarii popełni błąd, postawi błędną diagnozę, źle przeprowadzi zabieg czy zarazi zwierzę chorobą zakaźną. Pamiętajmy, że najbezpieczniej jest załatwić sprawę polubownie i skorzystać z ubezpieczenia OC. Odszkodowanie pokryje przede wszystkim koszty leczenia i rehabilitacji, ale również w przypadku śmierci zwierzęcia – sumę odpowiadającą jego wartości. Zdarza się jednak, że właściciele zwierząt nie chcą poprzestać na odszkodowaniu. W takiej sytuacji, podobnie jak w przypadku błędów medycznych, lekarz weterynarii musi liczyć się z wszczęciem postępowania dyscyplinarnego, cywilnego, a nawet karnego.
Bezpieczny pobyt zwierzęcia, jego właściciela, a przede wszystkim bezpieczne warunki pracy w zakładzie leczniczym dla zwierząt zagwarantują odpowiednia infrastruktura i sprawne systemy awaryjne. Bezpieczeństwo zależy w znacznej mierze od sprawności urządzeń weterynaryjnych i ich prawidłowej konserwacji. Pamiętajmy, że aby osiągnąć określone cele, niezbędne jest przyjęcie właściwej polityki bezpieczeństwa i higieny dla każdej jednostki. Dotyczy to zarówno organizacji poszczególnych stanowisk pracy, jak i zakresu odpowiedzialności pracowników. Sprawdźmy, dlaczego tak ważne jest przygotowanie programu zapobiegania wypadkom i urazom.
Wykorzystanie urlopu w całości w roku, w którym nabyło się do niego prawo, nie w każdym przypadku jest możliwe. W takiej sytuacji urlop nie przepada, przechodzi na kolejny rok jako urlop zaległy, który powinien być udzielony do końca września. Pozostałych kwestii odnoszących się do urlopu zaległego przepisy nie regulują, co może stwarzać trudności w prawidłowym jego udzielaniu i wykorzystywaniu. Sprawdźmy, jak w praktyce poradzić sobie z problemem niewykorzystywania przez pracowników urlopów.
Rolą prowadzącego zakład leczniczy dla zwierząt, który zatrudnia pracowników, jest wywiązywanie się z wynikających z przepisów prawa pracy obowiązków w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia. Zaliczają się do nich profilaktyczne badania lekarskie, które mają na celu zweryfikowanie kondycji zdrowotnej pracowników, niezbędnej do wykonywania umówionej pracy.
Pracodawca może przetwarzać dane osobowe pracownika ze względu na treść przepisów Kodeksu pracy. Nowelizacja tych regulacji prawnych, która obowiązuje od 4 maja, dostosowała obowiązujące przepisy do RODO i wprowadziła istotne zmiany. Sprawdźmy, jak należy przetwarzać dane personelu placówki zgodnie z nowymi przepisami.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip