Biorąc pod uwagę poziom zagrożeń występujących w zakładach leczniczych dla zwierząt, trzeba stwierdzić, że zapewnienie sprawnie funkcjonującego systemu udzielania pierwszej pomocy jest sprawą kluczową. Jeżeli nie wyznaczymy osób do udzielania pierwszej pomocy, to musimy liczyć się z tym, że zakwestionuje to inspektor Państwowej Inspekcji Pracy oraz że poniesiemy odpowiedzialność za wykroczenie. Niewyznaczenie pracowników to naruszenie przepisu z zakresu bhp, co jest zagrożone karą grzywny od 1.000 do 30.000 zł.
Jednym z podstawowych elementów Tarczy Antykryzysowej jest m.in. pomoc pracodawcom i pracownikom. Będzie ona polegała nie tylko na dofinansowaniu części wynagrodzeń czy umorzeniu składek na ubezpieczenia dla części przedsiębiorców, ale także na czasowym uelastycznieniu części dotychczasowych przepisów o czasie pracy.
Standardową sytuacją jest wykonywanie pracy przez osoby zatrudnione w zakładzie leczniczym dla zwierząt w siedzibie placówki. W pewnych przypadkach istnieje jednak możliwość pracy zdalnej na rzecz zakładu leczniczego dla zwierząt – w formie telepracy. Sprawdźmy, jakich sytuacji to dotyczy i jakie warunki muszą być spełnione.
Współpraca lekarzy weterynarii z Inspekcją Weterynaryjną wydaje się niezbędnym aspektem prawidłowego funkcjonowania i realizowania zadań nałożonych na powiatowych lekarzy weterynarii. Zawarcie umów zlecenia lub rozliczanie wynagrodzenia w ramach działalności gospodarczej jest tańszym rozwiązaniem niż tworzenie dodatkowych etatowych miejsc pracy. Zadania nałożone na powiatowych lekarzy weterynarii w niektórych przypadkach muszą być scedowane na podmioty zewnętrzne. Szczególnie chodzi tu o sytuacje zagrożenia epizootycznego (np. walka z opanowaniem szerzącego się afrykańskiego pomoru świń) lub działania profilaktycznych (np. okresowe szczepienia psów na terenach wiejskich). Dzięki możliwości wyznaczenia lekarzy weterynarii z jednej strony powiatowe inspektoraty są mniej obciążone pracą, a z drugiej lekarze mają szansę na podjęcie dodatkowej pracy i otrzymanie dodatkowego wynagrodzenia. Może to stanowić także motywację do dalszego rozwoju zawodowego i poszerzania praktyki.
Osoby zatrudnione w placówkach weterynaryjnych, niezależnie od posiadanych kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego, przed dopuszczeniem do pracy powinny zostać skierowane na wstępne szkolenie z zakresu bhp. Dotyczy to wszystkich pracowników placówek weterynaryjnych, niezależnie od zajmowanego stanowiska. W przypadku pracobiorców zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego zapewnienie szkolenia bhp powinno być uzależnione od rodzaju wykonywanych obowiązków, w tym zagrożeń zawodowych związanych z przyszłą pracą.
Główny Inspektorat Weterynarii informuje o zasadach przemieszczania zwierząt domowych w okresie przejściowym, będący następstwem opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Sprawdźmy najnowsze informacje na ten temat Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Zasadą jest, że urlopy wypoczynkowe podlegają planowaniu. Optymalnie byłoby, gdyby plan urlopów został sporządzony i podany do wiadomości pracowników na koniec grudnia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to w styczniu, a nawet w późniejszych miesiącach, w sytuacji gdy w danym roku kalendarzowym funkcjonuje więcej niż jeden plan urlopów. Sprawdźmy, w jaki sposób przygotować plan urlopów na 2020 rok.
Obowiązkiem prowadzącego placówkę weterynaryjną, który ma status pracodawcy, czyli zatrudnia personel na podstawie stosunku pracy, jest założenie i prowadzenie odrębnie dla każdego pracownika akt osobowych. Zaniechanie prowadzenia takiej dokumentacji w przypadku kontroli inspektora pracy zostanie uznane za wykroczenie, za które grozi kara grzywny od 1.000 do 30.000 zł.
Proces zatrudniania w zakładach leczniczych dla zwierząt i okres, w jakim trwa stosunek pracy łączący placówkę oraz pracownika, wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych osób zatrudnionych. Sprawdźmy, jakie ograniczenia w tym zakresie wynikają z przepisów prawa pracy i RODO i co to oznacza.
Obowiązkiem prowadzącego zakład leczniczy dla zwierząt jest zapewnienie właściwych i bezpiecznych warunków pracy zatrudnionym pracownikom oraz osobom fizycznym świadczącym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. W sytuacjach podyktowanych względami bezpieczeństwa czy ochrony mienia istnieje możliwość wprowadzenia monitoringu wizyjnego przy użyciu kamer. Wymaga to jednak zachowania właściwych procedur, których przestrzeganie może być skontrolowane przez inspektora pracy.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip