Usługi telemedyczne umożliwiają diagnozę, leczenie, a także działania profilaktyczne i edukacyjne na odległość, tzn. bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem czy w naszym przypadku czworonogiem i jego właścicielem. Wykorzystując w swojej praktyce taką formę usług, trzeba pamiętać nie tylko o zaletach, ale również o zagrożeniach. Dlatego warto zapoznać się z zaleceniami, które stanowią zbiór praktyk będących wskazówką przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Nie można jednak zapominać, że nie są one wiążącym sposobem postępowania.
Monitoring na stałe wrósł w panoramę gabinetów czy klinik weterynaryjnych. Obowiązujący w Polsce zakres formalnoprawnych podstaw instalowania i wykorzystywania monitoringu wizyjnego odnosi się jedynie do wybranych aspektów jego stosowania. Podstawy prawne do rejestracji obrazu (w niektórych przypadkach również dźwięku) posiadają służby odpowiedzialne za kwestie związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem lub porządkiem publicznym. Szczegółowe rozwiązania przewidziane są już także w przepisach Kodeksu pracy, ale tylko w odniesieniu do relacji pracodawca – pracownik, czyli bez możliwości wkraczania w sferę prywatności osób trzecich. Brak natomiast w tym zakresie uregulowań dotyczących innych podmiotów państwowych i prywatnych, w tym osób fizycznych. Sprawdźmy, gdzie można instalować kamery oraz po spełnieniu jakich warunków.
Nie zawsze istnieje możliwość wykorzystania przez pracownika całej należnej za dany rok puli urlopowej. Urlop niewykorzystany w danym roku kalendarzowym staje się urlopem zaległym i przechodzi na kolejny rok. Przepisy dotyczące urlopów zaległych są mało precyzyjne, co może powodować trudności w ich prawidłowym stosowaniu przez prowadzących zakład leczniczy dla zwierząt.
Dzięki przepisom kolejnych tarcz antykryzysowych przedsiębiorcy mogli skutecznie funkcjonować w trakcie pierwszych, najtrudniejszych jak dotąd miesięcy epidemii COVID-19. Otrzymane w ramach tego programu wsparcie uchroniło wiele zaś firm przed całkowitym upadkiem. Korzystanie z pomocy państwa wiąże się z określonymi obowiązkami. To, jak przedsiębiorcy się z nich wywiązują, jest i będzie przedmiotem zainteresowania organów państwa, m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Niezależnie od podejmowanych przez placówkę weterynaryjną działań zapobiegawczych oraz od przestrzegania przez pracowników przepisów i zasad bhp nie można wykluczyć wypadku. Jego właściwa kwalifikacja nie zawsze jest sprawą prostą na gruncie z pozoru nieskomplikowanej definicji wypadku przy pracy.
Planowanie urlopów, zarówno w formie planu, jak również w porozumieniu z pracownikami nie daje gwarancji, że ostateczne terminy wykorzystania urlopów nie zostaną zmodyfikowane. Istnieje bowiem duża grupa okoliczności, które uzasadniają przesunięcie urlopów na późniejszy termin. W okresie epidemii COVID-19 plan urlopów może być skorygowany w związku z ważnymi przyczynami leżącymi po stronie pracowników, szczególnymi potrzebami placówki weterynaryjnej, jak również w związku z czasową niezdolnością do pracy z powodu choroby oraz odosobnienia związanego z chorobą zakaźną.
Obowiązkiem placówki weterynaryjnej, która występuje w roli pracodawcy, jest prowadzenie oddzielnej dla każdego pracownika dokumentacji pracowniczej. Jej częścią jest ewidencja czasu pracy, która ma znaczenie kluczowe dla ustalania prawa pracownika do wynagrodzenia. Brak rzetelnego prowadzenia ewidencji czasu pracy może stanowić podstawę zarzutu w zakresie wykroczenia lub w skrajnych przypadkach przestępstwa.
Zawieszenia obowiązków związanych z działalnością socjalną, doprecyzowanie reguł wykonywania pracy zdalnej, przymusowe udzielanie urlopu w okresie epidemii, możliwość szybkiego wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji to tylko część z ważnych dla pracodawców zmian, które wprowadziła tarcza antykryzysowa 4.0.
Zakład leczniczy dla zwierząt zatrudniający pracobiorców, niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia, powinien spodziewać się wizyty inspektora pracy. Wiedza na temat tego, jakie uprawnienia ma on w czasie kontroli, pozwoli uniknąć błędów i nieporozumień, które w skrajnych przypadkach mogą skończyć się zarzutem utrudniania czynności kontrolnych. Trzeba pamiętać o tym, że prawa inspektora to jednocześnie obowiązki podmiotu, który jest kontrolowany.
Porozumienie stron zawsze jest najbardziej optymalnym sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia pracowników bądź zakończenia współpracy. Ponieważ podstawę jego zawarcia stanowi obopólna zgoda, nie ma praktycznie ryzyka powstania sporu i przeniesienia go poza siedzibę zakładu leczniczego dla zwierząt. Dlatego warto sprawdzić, jak je przygotować i wprowadzić w praktyce.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip