Tytuł zawodowy określa, że dana osoba ma prawo do wykonywania zawodu, z którym wiąże się konieczność posiadania wymaganej wiedzy oraz doświadczenia. Nie jest to jednak tytuł naukowy czy stopień naukowy. Wśród najbardziej znanych polskich tytułów zawodowych możemy wymienić np. radcę prawnego, adwokata, lekarza, lekarza dentystę, detektywa, doradcę podatkowego czy biegłego rewidenta oraz lekarza weterynarii. Sprawdźmy więc, co grozi za posługiwanie się tytułem lekarza weterynarii bez uprawnień
Odpowiednia infrastruktura i sprawne systemy awaryjne w zakładzie leczniczym dla zwierząt gwarantują bezpieczny pobyt czworonoga, jego właściciela, a przede wszystkim bezpieczne warunki pracy. Bezpieczeństwo zależy w znacznej mierze od sprawności urządzeń weterynaryjnych i ich prawidłowej konserwacji. Aby osiągnąć określone cele, niezbędne jest przyjęcie właściwej polityki bezpieczeństwa i higieny dla każdej jednostki, w odniesieniu zarówno do organizacji poszczególnych stanowisk pracy, jak i zakresu odpowiedzialności pracowników. Opracowanie i efektywne wdrożenie programu zapobiegania wypadkom i urazom spowoduje zmniejszenie liczby wypadków zarówno wśród pracowników, jak i osób trzecich, obniży koszty z nimi związane (m.in. w zakresie wypłaty odszkodowań, zakupu polis ubezpieczeniowych, naprawy powstałych szkód), a także ograniczy czas przeznaczony na prowadzenie dochodzeń powypadkowych.
W przedsiębiorstwach, zatem i w gabinetach, i klinikach weterynaryjnych, większość zatrudnionych pracowników, wykonując obowiązki, ma do czynienia z ważnymi informacjami stanowiącymi tajemnicę pracodawcy. Zawsze może pojawić się zagrożenie, że poufne informacje wyjdą na zewnątrz i staną się łakomym kąskiem dla konkurencji. Informacji tych jest coraz więcej i dotyczą one nie tylko poufnych danych (np. finansowych), uznawanych standardowo za tajemnice, ale również innych danych o firmie i informacji, z pozoru mniej istotnych. Najważniejsze będą więc wskazówki, jakie działania możemy podjąć, żeby chronić tajemnicę przedsiębiorcy.
Nowe unijne rozporządzenie RODO wprowadziło obowiązek zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych organowi nadzorczemu. Co zatem powinna zawierać procedura postępowania w przypadku wystąpienia takiego incydentu?
Z przepisów prawa weterynaryjnego wyraźnie wynika, że organy administracji publicznej mają prawo przeprowadzać kontrole w każdym czasie. W szczególności mają prawo do skontrolowania zakładu pod kątem wymagań określonych w przepisach weterynaryjnych.
Placówki weterynaryjne często współpracują z osobami na podstawie umowy zlecenia. Obowiązkiem placówki jest wypłacanie im wynagrodzenia nie niższego, niż wynika to z minimalnej, wynikającej z przepisów stawki. Zagadnienie to jest kontrolowane przez inspektorów pracy. Sprawdźmy, czym skutkuje niewypłacenie wynagrodzenia na poziomie minimalnym.
Czas pracy lekarzy weterynarii, choć lekarze ci stanowią wyodrębnioną grupę zawodową posiadającą własny samorząd zawodowy, powinien być planowany i rozliczany na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Przepisy regulujące zasady wykonywania zawodu lekarza weterynarii nie wprowadzają bowiem żadnych odrębnych regulacji dotyczących zasad organizowania ich czasu pracy. To samo dotyczy też pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocy technicznej w zakładzie lecznictwa dla zwierząt.
Personel zakładu leczniczego dla zwierząt zatrudniony na podstawie stosunku pracy ma wynikające z przepisów prawo do urlopu. Jego częścią są 4 dni udzielane na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym. Dość często pojawiają się pytania, czy pracodawca może odmówić udzielenia tego urlopu.
W ostatnich latach konkurencja stała się zjawiskiem powszechnym, a właściciele zakładów leczniczych dla zwierząt (ZLZ) dostrzegli konieczność stosowania odpowiednich regulacji wobec swoich pracowników. Jak wskazuje praktyka, coraz częściej sięgają oni po umowy o zakazie konkurencji. Dlatego warto przeanalizować prawne aspekty możliwości umownego ograniczania prowadzenia przez pracowników działalności konkurencyjnej.
Coraz częściej zamiast mówić właściciel psa, kota czy królika, mówimy – opiekun, ponieważ zwierzę nie jest rzeczą i ma swoje prawa, a my powinniśmy ich przestrzegać. Ustawa o ochronie zwierząt to zbiór przepisów, które regulują relacje między ludźmi a zwierzętami, przyznając zwierzętom prawa, a na ludzi nakładając obowiązki związane z opieką i ochroną nie tylko swoich domowych pupili, ale wszystkich zwierząt żyjących wokół nas. W przypadku naruszenia tych praw możliwe jest nałożenie sankcji karnych, z pozbawieniem wolności włącznie. Nie ma jednak jednego aktu prawnego chroniącego zwierzęta na całym świecie, ochrona praw zwierząt przebiega zatem różnie w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip