Wykonywanie pracy przy użyciu komputera wiąże się ze specjalnymi obowiązkami, jakie ma pracodawca – właściciel gabinetu weterynaryjnego czy kliniki – wobec personelu. Niezbędne jest nie tylko właściwe zorganizowanie stanowiska komputerowego, ale i właściwa organizacja czasu pracy. Dlatego warto sprawdzić, w jaki sposób zmniejszyć uciążliwości związane z pracą przed monitorem ekranowym.
Zakład leczniczy dla zwierząt jest placówką, w której świadczone są usługi weterynaryjne mające na celu zachowanie, ratowanie i poprawę zdrowia zwierząt i ich produkcyjności. Podmiot, który prowadzi zakład leczniczy, zobowiązany jest nie tylko do troski o zdrowie swoich pacjentów. Powinien dbać o ochronę środowiska oraz ewidencjonować i magazynować wytworzone przez siebie odpady. W zakładzie leczniczym dla zwierząt bowiem, oprócz typowych odpadów komunalnych, powstają również odpady weterynaryjne.
Praca lekarza weterynarii wiąże się z wieloma zagrożeniami, związanymi m.in. ze stałym kontaktem z lekami, preparatami biobójczymi czy substancjami szkodliwymi znajdującymi się w żywności i paszach. Trzeba pamiętać też o tych wynikających ze stosowania różnego rodzaju aparatury i narzędzi, błędów w organizacji pracy, a także z nieumiejętnej pomocy przy zabiegach. Zatem głównym celem i zadaniem stosowania środków ochrony indywidualnej w procesie pracy przez lekarza weterynarii jest stworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym poprzez używanie odzieży ochronnej.
Niezależnie od podejmowanych starań w zakresie zapewnienia bezpiecznego wykonywania obowiązków, w zakładzie leczniczym dla zwierząt może dojść do wypadku przy pracy. Z tego rodzaju zdarzeniem wiążą się liczne obowiązki placówki względem poszkodowanego. Sprawdźmy, kiedy niezbędne jest zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy.
Zapewnienie właściwego funkcjonowania placówki jest kluczowe dla właściwego wypełniania jej zadań. Dobra organizacja to jedno, a postępowanie personelu to drugie. Oba elementy muszą współgrać. Uchybienia leżące po stronie pracowników mogą być regulowane za pomocą stosowania kar. Czasem jednak lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się rozmowa dyscyplinująca. Jak się do niej przygotować i kiedy ją stosować?
Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że nowe rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych (RODO), które zaczęło obowiązywać 25 maja 2018 r., dotyczy również ich. Wśród nich są też i lekarze weterynarii prowadzący własne gabinety czy kliniki.
Członkowie samorządu podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarsko-weterynaryjnymi za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii weterynaryjnej oraz za naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza weterynarii. Sprawdźmy, jak wygląda postępowanie dotyczące zawodowej odpowiedzialności lekarza weterynarii.
W Polsce wytwarza się rocznie ok. 50 tys. ton odpadów medycznych i weterynaryjnych. Aż 90% tych odpadów to odpady niebezpieczne, głównie zakaźne. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie specjalnych procedur bezpieczeństwa przy ich odbiorze, transporcie i utylizacji. Oprócz zasad ogólnych przewidzianych w ustawie o odpadach w przypadku odpadów medycznych i weterynaryjnych przewidziano także szczególne zasady gospodarowania i odpowiedzialności za te działania.
Ze względu na szeroki dostęp do środków masowej komunikacji, gdzie w zasadzie każdy może kreować treść umieszczanych publicznie zapisów, obecnie bardzo łatwo można dopuścić się naruszenia cudzych dóbr osobistych, a co za tym idzie, wypełnić znamiona przestępstwa zniesławienia (art. 212 Kodeksu karnego) lub zniewagi (art. 216). Weterynarz, który trafi w Internecie na komentarz zawierający informacje nieprawdziwe, godzące w jego dobre imię, musi zdecydować, czy zadowoli go usunięcie danej treści z portalu, na którym się ukazała, czy też będzie żądać zrekompensowania wyrządzonej mu krzywdy lub ukarania autora wypowiedzi w postępowaniu karnym.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip