Zapowiedziane w programie Polski Ład zmiany znacząco zmienią relacje na rynku pracy. Wyższa kwota wolna od podatku, brak odliczenia składki zdrowotnej, oskładkowanie umów zlecenia czy prowadzona przez ZUS automatyzacja rozliczeń istotnie wpłyną na funkcjonowanie systemu – zapowiada się rewolucja. Sprawdźmy, jakie zmiany zajdą w oskładkowaniu umów w kierunku kontraktu jednolitego.
Pozycja konkurencyjna gabinetu weterynaryjnego jest efektem podejmowanych działań oraz stosowanych narzędzi. Zacięta konkurencja, mnogość lecznic weterynaryjnych na rynku, a także często stosowany przez nowo otwartą konkurencję dumping cenowy przyczyniają się bardzo negatywnie do rozwoju branży weterynaryjnej oraz samopoczucia lekarzy weterynarii. Coraz więcej właścicieli lecznic ma przez to problemy finansowe, ponieważ konkurencja stosuje nieuczciwe zagrania.
Aby przeprowadzić akcję szczepień zakładowych należy od zainteresowanych uzyskać podstawowe dane osobowe i zgodę na ich przetwarzanie. Sprawdź jakie dane są niezbędne i pobierz wzór oświadczenia zatrudnionego w sprawie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu przeprowadzenia szczepień przeciwko COVID-19.
Pracownik placówki weterynaryjnej, który popełnił przewinienie porządkowe, musi liczyć się z możliwością nałożenia przez pracodawcę kary. Chodzi tu o upomnienie, naganę, a w skrajnych przypadkach – karę pieniężną. Przepisy gwarantują mu jednak prawo do obrony – pierwszą jej linią jest wysłuchanie, w ramach którego pracownik ma możliwość ustosunkowania się do stawianych mu zarzutów. Niestety przepisy regulujące czynność wysłuchania są mało precyzyjne. Warto zatem odwołać się do obowiązującej w tym zakresie praktyki, która nie jest kwestionowana przez organy kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy.
Trzecia fala pandemii stała się faktem, każdego dnia notujemy niechlubne rekordy, a w każdej firmie pojawiają się nowe zachorowania. Z najnowszych danych wynika, że co najmniej połowa notowanych ognisk koronawirusa to są ogniska w zakładach pracy. Powstaje więc pytanie, czy pracodawca może wejść w posiadanie informacji o zakażeniach wśród pracowników, a także osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Które przepisy prawa na to pozwalają?
Roczne sprawozdanie o wytworzonych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza każdy wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji. Zawiera ono informacje o ilościach i rodzajach odpadów ,,oddanych” w całym ubiegłym roku kalendarzowym. Wypełnia się go w oparciu o karty przekazania odpadów. W związku z wejściem w życie Bazy danych o odpadach w 2020 roku po raz pierwszy należało wysłać sprawozdanie elektronicznie przez indywidualne konto w BDO. Po przekazaniu sprawozdania - do 15 marca - należy na bieżąco śledzić status tego dokumentu w systemie.
Uwzględniając poziom zagrożeń zawodowych występujących w placówkach weterynaryjnych, jak również tych występujących w terenie w ramach realizowania obowiązków, nie można wykluczyć wystąpienia wypadku przy pracy. Oczywistą i najbardziej namacalną cechą takiego zdarzenia jest skutek w postaci urazu lub śmierci. Kwestia urazu bywa znaczne bardziej problematyczna niż stwierdzenie zgonu poszkodowanego, tym bardziej że przepisy powypadkowe dają więcej pytań niż odpowiedzi.
Niezależnie od tego, czy w placówce weterynaryjnej funkcjonuje służba bhp czy jej zadania realizowane są przez osobę zatrudnioną przy innej pracy, prowadzący placówkę weterynaryjną musi mieć dane w zakresie bezpieczeństwa pracy. Szczególnym rodzajem informacji, jakiej prowadzący placówkę może oczekiwać, jest okresowa analiza stanu bhp. Niestety przepisy normujące sporządzanie okresowych analiz są mało precyzyjne i nie dają tym samym odpowiedzi na praktyczne wątpliwości.
Osoby zatrudnione w placówkach weterynaryjnych powinny legitymować się nie tylko właściwymi kwalifikacjami merytorycznymi, ale również właściwym stanem zdrowia umożliwiającym bezpieczne wykonywanie pracy. Okres epidemii COVID-19 to co prawda czas zawieszenia obowiązków związanych z okresowymi badaniami lekarskimi, ale przepisy zobowiązujące do kierowania na badania wstępne oraz kontrolne cały czas obowiązują.
Zadania związane ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt, przewidziane przez przepisy prawa, realizowane są w ramach określonej struktury administracji publicznej. W polskim porządku struktura ta tworzona jest przez organy administracji rządowej i obejmuje organy Inspekcji Weterynaryjnej, ministra właściwego do spraw rolnictwa, Radę Ministrów i wojewodów. System ten uzupełniony jest przez niektóre organy samorządu terytorialnego oraz podmioty prywatne wykonujące na zlecenie administracji pewne funkcje publiczne, jak również podmioty prywatne działające na zlecenie adresatów rozstrzygnięć administracyjnych organów władzy publicznej (najczęściej posiadaczy zwierząt).
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip