Główny Inspektorat Weterynarii informuje o zasadach przemieszczania zwierząt domowych w okresie przejściowym, będący następstwem opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Sprawdźmy najnowsze informacje na ten temat Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Zasadą jest, że urlopy wypoczynkowe podlegają planowaniu. Optymalnie byłoby, gdyby plan urlopów został sporządzony i podany do wiadomości pracowników na koniec grudnia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to w styczniu, a nawet w późniejszych miesiącach, w sytuacji gdy w danym roku kalendarzowym funkcjonuje więcej niż jeden plan urlopów. Sprawdźmy, w jaki sposób przygotować plan urlopów na 2020 rok.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe, można powiedzieć rewolucyjne, zasady gospodarki odpadami, związane z utworzeniem elektronicznej bazy danych, która ma ułatwić kontrolę nad systemem gospodarki odpadami w Polsce. W Bazie danych o odpadach (BDO) gromadzi się informacje o podmiotach gospodarujących odpadami, w tym o ilościach i rodzajach wytwarzanych odpadów oraz ich wytwórcach zobowiązanych do prowadzenia ewidencji. Oznacza, że zmiany oraz obowiązki związane z utworzeniem bazy obejmują również zakłady lecznicze dla zwierząt jako typowych wytwórców odpadów weterynaryjnych.
Obowiązkiem prowadzącego placówkę weterynaryjną, który ma status pracodawcy, czyli zatrudnia personel na podstawie stosunku pracy, jest założenie i prowadzenie odrębnie dla każdego pracownika akt osobowych. Zaniechanie prowadzenia takiej dokumentacji w przypadku kontroli inspektora pracy zostanie uznane za wykroczenie, za które grozi kara grzywny od 1.000 do 30.000 zł.
Zawarcie umowy o pracę nie powoduje, że strony przez cały przyszły okres zatrudnienia będą związane początkowo ustalonymi warunkami zatrudnienia. Mogą się one zmienić w drodze porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Warto więc upewnić się, jakie mamy prawa, gdy pracownik nie przyjmie naszej oferty dotyczącej modyfikacji warunków zatrudnienia.
Przekazanie oświadczeń i zgody na wykonanie zabiegu nie stanowi jedynej formalności, jakiej lekarz weterynarii musi dopełnić przed podjęciem leczenia. Powinien on bowiem zadbać o to, aby informacje istotne dotarły do klienta jeszcze przed uzyskaniem zgody na leczenie. W praktyce następuje to poprzez ofertę ze strony lekarza, która oznacza odpowiednio przygotowany cennik lub dojście do porozumienia w drodze negocjacji.
Szczególny zakres informacji i szczególne warunki świadczenia usług obowiązują w kontaktach z konsumentami. Lekarz weterynarii nie jest chroniony tak jak lekarz świadczący usługi medyczne, w związku z czym musi przestrzegać norm prawa konsumenckiego i informować (np. w dokumentach przekazywanych łącznie z oświadczeniami i zgodami na zabieg lub łącznie z cennikiem) o wielu danych szczegółowych.
Istotnym elementem w zachowaniu bezpieczeństwa finansowego praktyki weterynaryjnej jest zabezpieczenie wszystkich albo przynajmniej najbardziej ryzykownych zabiegów od strony prawnej. Skrupulatne przestrzeganie tych zasad bywa kłopotliwe, ale ich wprowadzenie jest zdecydowanym zabezpieczeniem majątku weterynarza. Działalność weterynaryjna obarczona jest dużym ryzykiem. Nie jest trudno o popełnienie błędu lub roszczenia ze strony klientów o naprawienie szkody wynikłej z działania lekarza. W praktyce w celu zachowania bezpieczeństwa bardzo ważne jest stosowanie oświadczeń i ogólnodostępnych informacji o działaniach, jakich spodziewać może się osoba zainteresowana uzyskaniem pomocy.
W każdej placówce, w której prowadzone są badania i leczone zwierzęta oraz świadczone są usługi weterynaryjne, powstają odpady weterynaryjne. Właściwa gospodarka, a więc odpowiednie ich zbieranie, transport, przetwarzanie oraz unieszkodliwianie jest niezwykle istotne. Na wytwórcach spoczywa obowiązek gospodarowania wytworzonymi przez siebie odpadami, a część z powstających odpadów są to odpady zakaźne (niebezpieczne), przez co wymagają odpowiedniego i ostrożnego obchodzenia się ze względu na ryzyko, jakie istnieje podczas kontaktu z nimi.
Personel placówki weterynaryjnej wypełnia swoje obowiązki w środowisku pracy charakteryzującym się dużą liczbą zagrożeń zawodowych. Ich znajomość ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego wykonywania pracy. Na pracodawcy prowadzącym zakład leczniczy dla zwierząt ciążą obowiązki związane z oceną ryzyka zawodowego – chodzi tu o przeprowadzenie takiej oceny, jej właściwe udokumentowanie oraz zapoznanie pracowników z jej wynikami.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip