Branża producentów i importerów leków weterynaryjnych wyszła z inicjatywą dotyczącą samoregulacji. Wejście w życie kodeksu etyki marketingowej regulującego zasady reklamy i promocji produktów leczniczych przeznaczonych dla zwierząt ogłosili przedstawiciele branży. Z inicjatywą wprowadzenia kodeksu wyszło stowarzyszenie POLPROWET, zrzeszające ponad 85% branży producentów leków weterynaryjnych w Polsce. Wśród sygnatariuszy kodeksu etyki znajduje się obecnie 12 firm.
Prowadzący zakład leczniczy dla zwierząt, który ma status pracodawcy, zobowiązany jest prowadzić oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację pracowniczą. Zalicza się do niej ewidencja czasu pracy. Naruszenie obowiązków związanych z właściwym prowadzeniem ewidencji czasu pracy może być podstawą sformułowania zarzutów w sprawie wykroczenia, a w skrajnych przypadkach – przestępstwa.
Prowadzenie praktyki weterynaryjnej – działalności gospodarczej pozwala w wielu przypadkach na wspólne rozliczenie z małżonkiem Obowiązują tu ściśle określone zasady, których stosowanie zmienia się w części w rozliczeniu za 2021 rok oraz następnie w 2022 roku. Wspólne rozliczenie nie musi być zgłaszane na początku roku. Wystarczy, że lekarz weterynarii, podsumowując swoje podatkowe rozliczenie roczne, stwierdzi, że bardziej opłacalnym będzie dla niego skorzystanie ze złożenia deklaracji podatkowej łącznie z małżonkiem. Dopuszczalne jest także korygowanie deklaracji za lata 2020 czy 2021 i zmiana formy rozliczeń, jeżeli ze złożonej terminowo deklaracji PIT-36 lub PIT-37 wynika, że korzystniejsze może być wspólne rozliczenie.
Od 28 stycznia 2022 r. nastąpiła zmiana przepisów dotyczących sprzedaży detalicznej na odległość weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza weterynarii (OTC). Przedsiębiorcy mogą prowadzić obrót detaliczny lekami weterynaryjnymi o kategorii (OTC) także w Internecie, a Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie informuje o możliwości rejestracji dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić taką sprzedaż. Na liście zgłoszonych jest obecnie 26 podmiotów z całego kraju.
Odpowiedzialnym za stan bhp w zakładzie leczniczym dla zwierząt jest ten, kto go prowadzi. Może on oczywiście liczyć na wsparcie służby bhp, a w przypadku mniejszych placówek – osób wykonujących zadania tej służby lub specjalistów zewnętrznych. Ich obowiązkiem jest sporządzanie przynajmniej raz w roku okresowej analizy stanu bhp. Powinna w szczególności zawierać propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych, które mają zapobiegać zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawiać warunki pracy. Początek 2022 roku to optymalny czas na sporządzenie analizy za rok ubiegły.
Każda placówka weterynaryjna powinna funkcjonować w określonym reżimie organizacyjnym. Naruszenie przejętej organizacji może skutkować uruchomieniem przez prowadzącego placówkę przepisów o pracowniczej odpowiedzialności porządkowej wobec pracownika, który dopuścił się danego przewinienia porządkowego. Okres epidemii COVID-19 może skomplikować procedurę nałożenia kary, m.in. ze względu na konieczność dotrzymania określonych terminów.
Nowe przepisy dotyczące weterynaryjnych produktów leczniczych obowiązują od 28 stycznia 2022 r. W celu ograniczania zjawiska antybiotykooporności część leków przeciwdrobnoustrojowych, obecnie stosowanych w medycynie weterynaryjnej, przestanie być możliwa do stosowania, ponieważ zostanie zarezerwowana wyłącznie do leczenia ludzi. Dlatego konieczne jest opracowanie strategii terapeutycznych ograniczających czy nawet wykluczających niektóre antybiotyki. To jedna ze zmian wprowadzonych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych. Aby zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi przez to rozporządzenie, warto przeczytać wywiad z Radosławem Knapem, sekretarzem generalnym Stowarzyszenia POLPROWET.
Jak co roku pracowników czeka podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz stawki godzinowej dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Wejdą także przepisy o sygnalistach. Ulegną zmianie przepisy dotyczące ustalania zasiłków chorobowych. Zmienią się zasady obliczania składki zdrowotnej, a niektóre osoby zostaną objęte obowiązkiem pobierania składki zdrowotnej. Jak przygotować listę płac w 2022 roku? Co nas czeka w Nowym roku? Zebraliśmy informacje na temat zmian w jednym miejscu.
Aby zapewnić właściwą organizację pracy, należy zaplanować urlopy wypoczynkowe albo w ramach planu urlopów, albo w porozumieniu z pracownikami. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, aby uniknąć niepotrzebnych wątpliwości. Plan urlopów na 2022 roku należy opracować i podać do wiadomości pracowników przed nowym rokiem.
Prowadzący zakład leczniczy dla zwierząt musi zapewnić personelowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Do zadań służby bhp należy bieżący monitoring, czy placówka funkcjonuje w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp. Służba bhp powoływana jest przez pracodawców zatrudniających powyżej 100 pracowników. Dlatego w większości przypadków w ZLZ zadania służby bhp może realizować pracodawca bezpośrednio (jeżeli zatrudnia do 10 pracowników) albo przez osobę zatrudnioną przy innej pracy, której powierzy obowiązki z zakresu służby bhp lub przez specjalistę zewnętrznego.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip