Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wachlarz produktów ułatwiających rozwój i bieżące finansowanie działalności niemal każdego przedsiębiorstwa. Od małego start-upu, po firmę z długą historią. Również właściciel rozwijającego się gabinetu weterynaryjnego czy kliniki może skorzystać ze wsparcia finansowego: kredytu inwestycyjnego lub obrotowego, pożyczki, leasingu, a także pomocy ze strony inkubatorów przedsiębiorczości, akceleratorów biznesu czy unijnych funduszy. Aby dobrze dopasować ofertę rynku do naszych potrzeb, warto jednak wcześniej poznać wady i zalety dostępnych na rynku instrumentów finansowych.
Prowadzenie własnego gabinetu lub kliniki weterynaryjnej wymaga od weterynarza wielu pozamedycznych umiejętności. Lekarz musi sprostać zadaniom przedsiębiorcy, menedżera, specjalisty od marketingu, zarządzania i organizacji placówki, lidera i finansisty. Nie unikniemy pytania, czy możliwe jest połączenie efektywnego biznesu z etyką zawodową lekarza weterynarii.
Poza wypłacanymi wynagrodzeniami, przychodem pracownika czy właściciela gabinetu czy kliniki są także m.in. nieodpłatne świadczenia. Jednak nie każde takie świadczenie należy opodatkowywać. Wystarczy, że spełni się określone warunki.
Odpowiednio skonstruowana i przedstawiona pozytywna informacja zwrotna może zdecydować o tym, jak będzie wyglądał zespół. Czy wartościowy pracownik odejdzie, bo będzie czuł się niedoceniony bądź niesłusznie niekompetentny. Czy w zespole będzie panowała atmosfera rywalizacji, czy raczej współdziałania.
Jeśli chcesz zatrudniać wartościowych specjalistów, pozwól im się dokształcać. Jednak powinieneś się zabezpieczyć przed utratą środków zainwestowanych w kształcenie podwładnego na wypadek, gdyby ten zechciał wykorzystać je w innym miejscu zatrudnienia. Inne zasady będziesz stosować w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, a inne w przypadku umów zlecenia.
Przy podejmowaniu decyzji gospodarczych przedsiębiorcy kierują się głównie maksymalizacją zysków. W tym celu często podejmują m.in. działania mające na celu obniżenie należnych podatków. Taka optymalizacja podatkowa nie jest zabroniona przez przepisy pod warunkiem, że wykorzystuje się legalne środki. Jakie zatem są obszary optymalizacji podatkowej, z których może skorzystać klinika weterynaryjna?
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip