Przypomnijmy, że w marcu 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie jawności płac i równych zasad wynagradzania kobiet i mężczyzn. Projekt został skierowany w ubiegłym roku do konsultacji publicznych. Ostatnio po długiej przerwie powrócono w szybkim tempie do prac nad nowymi przepisami. Jak się okazuje porozumienie parlamentu i państw UE przesądza o wejściu nowych przepisów, które mają przeciwdziałać w różnicy płac pomiędzy kobietami a mężczyznami. Po formalnej akceptacji Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej państwa członkowskie będą musiały dostosować swoje przepisy do tych zmian. Nowe przepisy będą dużym wyzwaniem dla działów HR, bo będą wymagały przeanalizowania wielu scenariuszy. Sprawdźmy, co się zmieni.
Nadchodzący 2023 rok przewiduje 250 dni pracy, 13 świąt wolnych od pracy. Aż 12 z tych świąt wypada w dniu roboczym od poniedziałku do piątku. 2.000 to z kolei łączna liczba godzin do przepracowania, a 115 to liczba dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt. Przyglądając się przyszłorocznemu kalendarzowi już teraz warto zaplanować dłuższe odpoczynki od pracy. Ale czy faktycznie rozkład świąt pozwoli na planowanie dłuższych przerw?
Pytanie: Lekarz weterynarii ma zawartą umowę z powiatowym lekarzem weterynarii na wykonywanie usług w zakresie weterynarii: nadzór nad ubojem zwierząt, przetwórstwem, przechowywaniem itp. jako zleceniobiorca. Aby mógł wykonywać tego rodzaju usługi, musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, w której faktycznie powstają tylko koszty. Są to koszty związane z prowadzoną działalnością, czyli: składki obowiązkowe za prawo wykonywania zawodu, telefony, opłaty biura itp. Zleceniodawca pobiera składkę zdrowotną w wysokości 9%. Podatnik od działalności gospodarczej ponosi koszt składki społecznej oraz składki zdrowotnej w najniższym wymiarze, tj. 270,90 zł, ponieważ nie ma dochodu, a przeciwnie stratę. W poprzednim stanie prawnym w zeznaniu rocznym składki społeczne odliczone były od przychodu, a suma składek zdrowotnych w wysokości 7,75% pomniejszała kwotę obliczonego podatku. Czy w obecnym stanie prawnym rozliczenie składki zdrowotnej na koniec roku będzie możliwe w oparciu o ogólny dochód (przychód z umowy zlecenia pomniejszony o koszty uzyskania przychodu z umowy zlecenia oraz z działalności gospodarczej) przy zastosowaniu 9% stawki. Czy umowa zlecenia i działalność gospodarczą należy rozliczyć osobno? Sprawdź wyjaśnienie.
W Polsce z roku na rok rośnie liczba cudzoziemców podejmujących pracę. Liczba ta wzrosła szczególnie po 24 lutym 2022 r., kiedy w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainę, do Polski przybyło wielu uchodźców, którzy podjęli tutaj pracę. Jakie są aktualne zasady zatrudniania cudzoziemców? Jak zatrudniać obywateli Ukrainy? Jakie przepisy regulują zatrudnianie cudzoziemców? Zapraszamy do obejrzenia materiału video, w którym ekspert Oskar Sobolewski wyjaśni jak należy prawidłowo postępować.
Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem placówki medycznej obliguje prowadzącego placówkę lub osobę upoważnioną do sporządzenia i wydania świadectwa pracy. Sprawdź, komu musisz wystawić takie świadectwo, w jakim terminie i jak prostować w nim ewentualne błędy.
Aby praca pracowników zakładów leczniczych dla zwierząt odznaczała się właściwą jakością, była realizowana w odpowiednich warunkach w zakresie bezpieczeństwa, niezbędne jest poprawne stosowanie przepisów zarówno o czasie pracy, jak i tych, które regulują kwestię urlopów wypoczynkowych. Sprawdź, co przepisy mówią o ich podziale na części.
Zjawisko narastania oporności bakterii na antybiotyki stanowi jeden z najpoważniejszych problemów medycznych, epidemiologicznych, a nawet ekonomicznych. 28 stycznia 2022 r. Unia Europejska wprowadziła zakaz rutynowego stosowania antybiotyków, we wszystkich formach, w tym także w formie profilaktycznego leczenia całych grup zwierząt. Niezgodne z prawem stało się stosowanie antybiotyków w celu zrekompensowania niskiego dobrostanu oraz braku dostatecznej higieny zwierząt w chowie i hodowli. Jest to znaczący krok w stronę bardziej odpowiedzialnego i zrównoważonego podawania antybiotyków w chowie i hodowli zwierząt w Unii Europejskiej.
Branża weterynaryjna apeluje do ministerstwa Klimatu i Środowiska o włączenie firm produkujących i dostarczających leki przeznaczone dla zwierząt, na listę podmiotów świadczących „podstawowe usługi społeczne”. Zapis taki spowoduje zabezpieczenie dostaw gazu do tej gałęzi przemysłu, chroniąc konsumentów, przed przerwaniem łańcucha produkcji żywności na rynkach całej Unii Europejskiej. Kwestia zabezpieczenia dostaw gazu w UE, dla poszczególnych branż, była dyskutowana 26 lipca przez ministrów właściwych ds. energetyki ze wszystkich krajów członkowskich.
POLPROWET oraz Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna skierowały do Głównego Lekarza Weterynarii apel w sprawie interwencji dotyczącej kwestii nielegalnego reklamowania, oraz oferowania sprzedaży leków weterynaryjnych na receptę przez Internet. Polskie i Europejskie prawo dopuszcza handel lekami OTC dla zwierząt w formie online, jednak nie ma możliwości zakupu przez Internet leków wydawanych na podstawie recept. Mimo to, w sieci pojawiają się ogłoszenia mówiące o możliwości takiego zakupu.
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia wykonawczego wprowadzającego wykaz środków przeciwdrobnoustrojowych lub grup środków przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych wyłącznie do leczenia zakażeń u ludzi. Oznacza to, że te środki przeciwdrobnoustrojowe nie zostaną dopuszczone do stosowania u zwierząt, np. u zwierząt hodowlanych w rolnictwie czy też w leczeniu zwierząt domowych. Projekt ten jest obecnie na etapie konsultacji publicznych, a termin na zgłaszanie uwag mija 17 maja 2022 r.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip