Każdy lekarz weterynarii, członek Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, jest ubezpieczony, w ramach składki członkowskiej, od odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywanym zawodem. Polisy OC ma zapewniać spokojny sen i bezpieczeństwo (głównie finansowe) na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzić, co obejmuje polisa OC gabinetu weterynaryjnego i zastanowić się, czy ochrona ta jest wystarczająca.
Tak zwana ustawa antycovidowa w czasie obowiązywania stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego dawała pracodawcom szczególną możliwość udzielania zaległego urlopu. Mianowicie pracodawca mógł udzielić do 30 dni urlopu zaległego rocznie jednostronnie, bez konsultacji z pracownikiem. Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego – od 1 lipca 2023 r. – nie ma już takiej możliwości. Pracodawcy mają wątpliwości, jak obecnie skłonić pracowników do wykorzystania zaległych urlopów.
Prowadzenie działalności gospodarczej w prywatnym mieszkaniu, które jest własnością lekarza weterynarii jest jednym ze sposobów na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z wynajmem i utrzymaniem gabinetu weterynaryjnego. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest oddzielenie wydatków prywatnych od tych, które są związane z działalnością, ponieważ tylko te drugie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym za koszty uzyskania przychodów uznaje się wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek 16 czerwca propozycje wysokości płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2024 r. Rząd zaproponował, aby od stycznia płaca minimalna wynosiła 4.242 zł brutto, a od lipca wzrosła do kwoty 4.300 zł brutto.
Od 26 kwietnia 2023 r. w związku z wejściem w życie znowelizowanych przepisów Kodeksu pracy zmieniły się zasady zawierania umów na okres próbny. Co się zmieniło?
Obowiązująca od 26 kwietnia nowelizacja Kodeksu pracy przyznaje pracownikom wiele nowych uprawnień związanych z czasem pracy (prawo do dodatkowych przerw w pracy), zwolnieniami od pracy (zwolnienie od pracy w związku siłą wyższą i urlop opiekuńczy) czy rodzicielstwem (elastyczna organizacja pracy). Z nowymi uprawnieniami pracowników skorelowane są nowe obowiązki pracodawców. Pojawia się pytanie, które zmiany wymagają wprowadzenia zmian w regulacjach zakładowych pracodawcy i jakie nowe wnioski wprowadzają te przepisy.
28 stycznia 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące sprzedaży detalicznej na odległość weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza weterynarii (kategoria OTC). Przedsiębiorcy mogą więc obracać detalicznie lekami OTC w Internecie, a Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie informuje o możliwości rejestracji dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić ten typ sprzedaży.
Niewiele czasu dzieli nas od wprowadzenia do Kodeksu pracy nowych reguł pracy zdalnej. Zastąpią one reguły wykonywania pracy zdalnej, wprowadzone na czas pandemii tzw. ustawą antycovidową. Tak naprawdę to już ostatni moment na to, żeby 7 kwietnia być przygotowanym na nowe przepisy.
Od 21 lutego 2023 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu pracy umożliwiające pracodawcom wykonywanie zakładowych prewencyjnych badań trzeźwości. Jak jednak w praktyce prowadzić takie badanie? Co zrobić, gdy wynik badania będzie pozytywny i ilu pomiarów potrzeba, aby wynik badania mógł zostać uznany za ostateczny? Sprawdź, jak zakładowe badanie trzeźwości – przy założeniu, że pracodawca przewidział prowadzenie takich badań w swoich przepisach wewnątrzzakładowych – powinno przebiegać.
Od 17 stycznia 2023 r. obowiązują nowe stawki kilometrówki. W przypadku gdy oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych zostało złożone i nierozpatrzone przed dniem 17 stycznia 2023 r., do ustalenia kwoty miesięcznego ryczałtu przy zwrocie kosztów używania pojazdów do celów służbowych stosuje się nowe stawki.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip