Zawarcie umowy o pracę między zakładem leczniczym dla zwierząt a osobą ubiegającą się o zatrudnienie nie oznacza, że umowa terminowa i na czas nieokreślony będą trwały zgodnie z początkowymi zamiarami. Jeżeli umowa o pracę na czas określony oraz na czas nieokreślony wypowiadana jest przez pracodawę, niezbędne będzie uzasadnienie takiej decyzji. Przepisy są w tym zakresie lakoniczne i mało precyzyjne, a sposób rozwiązywania umów, w tym obowiązek uzasadniania decyzji o zakończeniu współpracy, jest weryfikowany przez inspektorów PIP. Sprawdź, jak nie popełnić błędu.
7 czerwca Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. To długo oczekiwana ulga, która pozwala na zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.
Prowadzenie diagnostyki z wykorzystaniem aparatury rentgenowskiej wymaga spełnienia wielu wymogów. Podstawowym z nich jest posiadanie stosownego zezwolenia, ale nawet po jego uzyskaniu właściciel praktyki weterynaryjnej musi zadbać, aby praca z aparatem RTG była bezpieczna, zgodna z warunkami zezwolenia oraz z rozporządzeniami bezpośrednio obowiązującymi pracodawcę. Aby prowadzić tę działalność w sposób legalny i bezpieczny, należy także posiadać odpowiednie warunki lokalowe i dopełnić stosownych formalności.
Na początku roku rozpoczynamy planowanie urlopów, przynajmniej wstępnie ustalamy ich terminy na ten rok. To odpowiedni moment, aby zwrócić uwagę na zasady ustalania urlopów, niezależnie od tego, czy w firmie istnieje formalny plan urlopów, czy też nie. Zasadą jest, że w zakładzie obowiązuje plan urlopów. Jednak pracodawca może zrezygnować z tworzenia takiego planu. Jeśli mamy związki zawodowe, możemy zrezygnować z tworzenia planu urlopów tylko za ich zgodą. Jeżeli jednak w zakładzie nie funkcjonują związki, pracodawca może samodzielnie zrezygnować z tworzenia planu urlopów (nie jest wymagana w tym zakresie zgoda delegatów załogi).
W ubiegłym roku pojawiła się nowa regulacja w Kodeksie pracy, a mianowicie przywilej pracownika w zakresie możliwości wnioskowania do prowadzącego placówkę medyczną jako pracodawcy o zmianę wybranych warunków zatrudnienia. Współpraca między pracownikiem a pracodawcą w zakresie tych wniosków może być problematyczna, uwzględniając kształt nowej regulacji.
Pracodawca ma prawo wypowiedzieć lub w szczególnych przypadkach rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Planując zakończenia współpracy z danym pracownikiem, trzeba pamiętać o ograniczeniach wynikających z Kodeksu pracy. Nowe przepisy Kodeksu prayzawierają katalog przyczyn, które nie mogą stanowić podstawy uzasadniającej zarówno wypowiedzenie umowy o pracę, jak i jej rozwiązania bez wypowiedzenia.
W sobotę 11 listopada 2023 r. przypada jedynie w tym roku święto, za które trzeba udzielić pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jak prawidłowo wyznaczyć termin dnia wolnego? Czy można przenieść odbiór np. na inny miesiąc? Co w sytuacji, gdy pracownik będzie chory w dniu święta lub dniu odbioru?
Ustawa o aplikacji mObywatel otworzyła nowe możliwości w zakresie szybkiego potwierdzania tożsamości, bez konieczności okazywania „fizycznego” dokumentu umożliwiającego taką weryfikację, np. dowodu osobistego. Dobrowolność i bezpłatność korzystania z aplikacji przez użytkowników zwiększa prawdopodobieństwo coraz bardziej masowego korzystania z tej formy potwierdzania tożsamości. Czy z tej drogi potwierdzenia tożsamości kandydata albo pracownika może zatem korzystać pracodawca?
16 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych, a także niektórych innych ustaw. Nowelizacja uchyla wygasający charakter emerytur pomostowych.
Akty prawne
Wzory dokumentów
e-booki
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip